Tart me Boronica

DSC_0149

Përshëndetje miq,

Ja edhe një dite pranverore, që nënkupton një recet e re për ju. Kësaj radhe kam provuar recetën e një Tarte me Boronica.
Në Pytesorin që mbajta në Instastory kishte dy zgjidhje: Një tarte me boronica ose me Limon. Meqë kjo me boronica mblodhi më shumë vota andaj edhe unë vendosa të përgadis këtë ëmbëlsirë.

Për të gjithë të tjerët që kan votuar tarte me shije Limoni, don’t worry – gjatëjavës së ardhshme do e provoj edhe këtë recetë.

Sidoqoftë tani me ju do ndaj recetën për ëmbëlsirën me Boronica, që jo vetëm përmbanë shumë pak sheqer por është tejet e lehtë për tu përgaditur.

Andaj nuk ju marë më shumë kohë dhe do filloj të përshkruaj recetën.

Përbërësit:
(për Brumin)

 • 300 g Miell
 • 100 g Sheqer
 • 150 g Gjalpë i ftohtë
 • 1 Vezë
 • 1 LÇ pluhur për pjekje
 • 1 pako sheqer venileje
 • pakës kripë
  DSC_0070

(Për Kremën)

 • 200 g krem Fraiche
 • 50 g Sheqer
 • 1 pako sheqer Vanileje
 • 500 g boronica (të freskëta ose të ngrira)
 • 1 Ve

DSC_0071

Përgaditja:

 1. Fillimisht e nxehim furrën në 200 Grad. Për përgaditjen e brumit, në një enë të thellë i shtojmë të gjithë përbërësit e brumit dhe i përziejm me dorë derisa të fitojmë një brumë të butë.

DSC_0073DSC_0075DSC_0076

 1.   Brumin e përgaditur e vendosim ndërmjet 2 letrave për pjekje në mënyrë që ta t’hollojmë më lehtë.

DSC_0078DSC_0081

 1.  Brumin e t’holluar bashk me letrën për pjekje e vendosim në tepsin që do pjekim. Me brumin anash formojmë rrethë (shih foton).

DSC_0082DSC_0085

 1.  Vazhdojmë me përgaditjen e kremës, duke i vendosur Creme Fraiche, shseqerin, vezën dhe sheqerin vanileje në një enë të thellë. I përziejm mirë.

DSC_0088DSC_0090

 1.    Pastaj shtojmë 2/3 e Boronicave dhe i përziejm mirë.

DSC_0093DSC_0096

 1.   Kremën e përgaditur e vendosim mbi brumin e parapërgaditur. Përmbi kremën shpërndajmë edhe boronicat tjera të mbetura. E pjekim për 30 Minuta.

DSC_0099DSC_0101

 1.  Pasi të mbaroj koha e pjekjes, largojmë ëmbëlsirën nga furra dhe e lejmë që të ftohet për së paku 1-2 orë. Pasi të jetë ftohur mirë, Tarte është gati për tu servuar.

DSC_0111

Ju bëftë mirë.
Shihemi javën e ardhshme me një recetë të re.

Deri atëherë çdo të mirë
​HanaYummy

DSC_0143DSC_0149

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s