Kek me fruta te thata

Përshendetje miqë të mi 🙂 Uroj që të jeni mirë e shëndosh. Pas një mungese të gjatë, më në fund keni mundësinë të degjoni nga unë. Arsyeja e mungesës është mujai i të shenjëtit Ramazan. Meqë e kam si tradicion të gatuaj diçka gjat fundëjavës, dhe në këtë muaj, pikërisht gjatë fundëjavës po agjëroj, nuk…

Kek me lejthia në form të Gërshetit

  Përshëndetje miq të HanaYummy.  Fillimisht të gjthë besimtarëve të fesë Islame ju urojë festën e Fitër Bajramit për shumë vite me begati, paqe dhe miqësi. Besoj që në çdo shtëpi ka pasur ëmbëlsira prej të ndryshmeve, hare dhe plotë mysafirë.Edhe në shtëpin time nuk kan munguar ato, madje kësaj herre kemi përgaditur tre lloje:…

Cupcakes me çokollatë

Përshëndetje miq të HanaYummy Shpresoj të kaloni një fundjavë të mirë, pran të dashurëve / familjarëve, me një motë të ngrohtë pranverorë. Në qytetin tim dje ishte koha shumë i mirë, me diell. E vetjma gjë që doja të bëj ishte të rija në diell dhe të mbush baterit me energji 🙂 Si çdo fundjavë…

Një Cheescake pak më ndryshe

Përshëndetje miq, Sa shpejt po ecën java, më duket sikur para 2 ditëve ndava me ju recetën për një tart me Boronica dhe sotë është përsëri e diel. Duke e vazhduar traditën tonë “çdo fundjavë një recetë të re” edhe kësaj fundjave do ua tregoj një recetë për cheescake që ndryshon nga recetat bazike të…

Çoko-Cupcakes

Përshëndetje miq të Hanayummy, shpresoj te jeni mirë dhe ti shijoni këto ditë të bukura pranverore. Siç edhe ju kam informuar në Instagramin tim (hanayummy_), tashmë brenda javës do të ketë më pak postime, por çdo të dielle do të postoj nga një recetë të re, edhe atë në gjuhën shqipe dhe atë gjermane. Kësaj…

Ton-pastë

Përshëndetje miq,  Shpresoj të jeni mirë e shëndoshë. Ka një kohë të gjatë që nuk kam postuar kjo për disa arsye që do ua tregoj më posht.  Javën e kaluar për ditët e pashkëve vizituam disa antarë të familjes në Gjermani edhe të në Hamburg dhe në Solingen. Kaluam shumë mir, vetëm se moti nuk…

Petulla amerike

Përshëndetje #yummylovers, ja ku jam përsëri, këtë herë me një recetë shumë të shijshme. Siç mund ta shikoni në foto, ka të bëjë me të ashtuquajtura “petulla të amerikës. Së pari herë i kam provuar në McDonalds. Më pas bleva disa herë në Coop. Ato janë të shijshme, veçanërisht nëse janë të freskëta. Por, jo…

Receta më e shpejtë për një Gugelhupf / Kek

Para disa ditësh më hahej diçka e ëmbël, pasi që Torteja që përgadita 1 ditë më parë kishte mbaruar, më duhej të përgadisja diçka tjeter. Diçka që nuk do më merte shumë kohë sepse nuk kisha aspak durim. Ky mos durrim më bëri të gjej një recetë për një Gugelhupf / Kek me shije Limoni-Jogurti…

Kek me banane, pa sheqer

Përshëndetje miqë, Për këtë javë kam vendosur të ndaj me ju një recetë shumë të shijshme, poashtu edhe të shëndetshme, pasiqë receta nuk përmban aspak sheqer. Përveç kësaj, në vend të gjalpit përdoret vaj i ullirit. Prandaj për të gjithë ju që preferoni ti ikni sheqerit, kjo recetë është pikërishtë për ju. Përbërësit për një…

Biskota me gjalp prej kikirikave

Përshëndetje miqë të mi, Kësaj here do të ndaj me ju recetën për biskota me gjalp prej kikiriki, të dekoruar me pakë nutella, kripë deti si dhe sheqer të kaftë. Përgaditja është shumë e shpejtë dhe e lehtë, në më pak se 20 min do të keni biskota të ngrohta dhe shumë të shijshme. Përbërësit…