Key Lime Pie – një desert i njohur amerikan

Përshëndetje miq, erdhi koha të ndaj me ju edhe recetën e javës. Kësaj here përbërës kryesor ishte limoni i gjelbër. Nga java e kaluar më kishin mbetur 6 koka të limonit, meqë nuk dëshiroja që të prishen, mendova të gjej ndonjë recetë ku do të mund të pëtdorja limonin si përbërës. Gjat hulumtimit në internet…

Kek me lejthia në form të Gërshetit

  Përshëndetje miq të HanaYummy.  Fillimisht të gjthë besimtarëve të fesë Islame ju urojë festën e Fitër Bajramit për shumë vite me begati, paqe dhe miqësi. Besoj që në çdo shtëpi ka pasur ëmbëlsira prej të ndryshmeve, hare dhe plotë mysafirë.Edhe në shtëpin time nuk kan munguar ato, madje kësaj herre kemi përgaditur tre lloje:…

Tart françez me kajsija

Përshëndetje miq të HanaYummy Pasiqë për momentin është sezoni i kajsijave dhe pjeshkave, mendova të përgadisja diqka me këto pemë. Zgjodha kajsiat ngaqë jan të preferuarat e mija. Siç edhe e shihni në titull, është një recetë françeze, dhe ne të gjithë e dimë që françezët janë të njohur për biskota dhe ëmbëlsira shumë të…

Një Cheescake pak më ndryshe

Përshëndetje miq, Sa shpejt po ecën java, më duket sikur para 2 ditëve ndava me ju recetën për një tart me Boronica dhe sotë është përsëri e diel. Duke e vazhduar traditën tonë “çdo fundjavë një recetë të re” edhe kësaj fundjave do ua tregoj një recetë për cheescake që ndryshon nga recetat bazike të…

Tart me Boronica

Përshëndetje miq, Ja edhe një dite pranverore, që nënkupton një recet e re për ju. Kësaj radhe kam provuar recetën e një Tarte me Boronica. Në Pytesorin që mbajta në Instastory kishte dy zgjidhje: Një tarte me boronica ose me Limon. Meqë kjo me boronica mblodhi më shumë vota andaj edhe unë vendosa të përgadis…

Cheesecake bardhë e zi

Përshëndetje miq, ​ja ku erdhë edhe fundjava e radhës. Kësaj here do ndaj me ju recetën për Cheesecake me Brownie si bazë, nga fakti se kjo ëmbëlsirë mori më shumë vota tek pyetsori i realizuar në Insta-Story. Edhe pse këtë recetë e provova për herë të parë, dola e kënaqur nga rezultali. Ky lloj cheesecake është…

Keku bardh e zi – 100% e shijshme

Të gjitë ata që më ndjekin në Instagram, me siguri e njohi kekun në foto – edhe pse emri i këtij Keku është “Russischer Zupfkuchen” pas shumë hulumtimeve të bëra arrita në përfundim që ky kek nuk ka të bëj aspak me Rusinë, madje nuk ekziston një vend oficial si vend i preajrdhjes së kekut. …

Torte me molla

Përshëndetje miq të HanaYummy, Siç edhe e dini gatimi është një prej pasioneve të mia më të mëdha. Më pëlqen të kaloj kohë në kuzhinë, duke provuar receta të reja. Mundohem që brenda javës të përgadis ushqime dhe desserte të ndryshme, por nganjëher pasi që kam edhe obligime tjera, nuk arrij të jem edhe aq…

Torte e shpejtë – me puding vanileje, dredhëza dhe banane

FOTO Përshëndetje miq,  Në foton lartë shihet ëmbëlsira që kam përgaditur dje. Ështe një prej aty ëmbëlsirave urgjente, që nganjëher na duhet të përgadisim. Për të cilën kemi shumë pak kohë në dispozicion për përgaditje e që përmbanë pakë përbërës. Përveç kësaj, kjo ëmbëlsirë përmban shumë pak sheqer dhe është super e shijshme. Ju garantoj…

Receta më e shpejtë për një Gugelhupf / Kek

Para disa ditësh më hahej diçka e ëmbël, pasi që Torteja që përgadita 1 ditë më parë kishte mbaruar, më duhej të përgadisja diçka tjeter. Diçka që nuk do më merte shumë kohë sepse nuk kisha aspak durim. Ky mos durrim më bëri të gjej një recetë për një Gugelhupf / Kek me shije Limoni-Jogurti…