Kek me fruta te thata

Përshendetje miqë të mi 🙂 Uroj që të jeni mirë e shëndosh. Pas një mungese të gjatë, më në fund keni mundësinë të degjoni nga unë. Arsyeja e mungesës është mujai i të shenjëtit Ramazan. Meqë e kam si tradicion të gatuaj diçka gjat fundëjavës, dhe në këtë muaj, pikërisht gjatë fundëjavës po agjëroj, nuk…

Kek me lejthia në form të Gërshetit

  Përshëndetje miq të HanaYummy.  Fillimisht të gjthë besimtarëve të fesë Islame ju urojë festën e Fitër Bajramit për shumë vite me begati, paqe dhe miqësi. Besoj që në çdo shtëpi ka pasur ëmbëlsira prej të ndryshmeve, hare dhe plotë mysafirë.Edhe në shtëpin time nuk kan munguar ato, madje kësaj herre kemi përgaditur tre lloje:…

Tart me Boronica

Përshëndetje miq, Ja edhe një dite pranverore, që nënkupton një recet e re për ju. Kësaj radhe kam provuar recetën e një Tarte me Boronica. Në Pytesorin që mbajta në Instastory kishte dy zgjidhje: Një tarte me boronica ose me Limon. Meqë kjo me boronica mblodhi më shumë vota andaj edhe unë vendosa të përgadis…

Petulla amerike

Përshëndetje #yummylovers, ja ku jam përsëri, këtë herë me një recetë shumë të shijshme. Siç mund ta shikoni në foto, ka të bëjë me të ashtuquajtura “petulla të amerikës. Së pari herë i kam provuar në McDonalds. Më pas bleva disa herë në Coop. Ato janë të shijshme, veçanërisht nëse janë të freskëta. Por, jo…

Torte me molla

Përshëndetje miq të HanaYummy, Siç edhe e dini gatimi është një prej pasioneve të mia më të mëdha. Më pëlqen të kaloj kohë në kuzhinë, duke provuar receta të reja. Mundohem që brenda javës të përgadis ushqime dhe desserte të ndryshme, por nganjëher pasi që kam edhe obligime tjera, nuk arrij të jem edhe aq…

Receta më e shpejtë për një Gugelhupf / Kek

Para disa ditësh më hahej diçka e ëmbël, pasi që Torteja që përgadita 1 ditë më parë kishte mbaruar, më duhej të përgadisja diçka tjeter. Diçka që nuk do më merte shumë kohë sepse nuk kisha aspak durim. Ky mos durrim më bëri të gjej një recetë për një Gugelhupf / Kek me shije Limoni-Jogurti…

Kek me banane, pa sheqer

Përshëndetje miqë, Për këtë javë kam vendosur të ndaj me ju një recetë shumë të shijshme, poashtu edhe të shëndetshme, pasiqë receta nuk përmban aspak sheqer. Përveç kësaj, në vend të gjalpit përdoret vaj i ullirit. Prandaj për të gjithë ju që preferoni ti ikni sheqerit, kjo recetë është pikërishtë për ju. Përbërësit për një…

Biskota me gjalp prej kikirikave

Përshëndetje miqë të mi, Kësaj here do të ndaj me ju recetën për biskota me gjalp prej kikiriki, të dekoruar me pakë nutella, kripë deti si dhe sheqer të kaftë. Përgaditja është shumë e shpejtë dhe e lehtë, në më pak se 20 min do të keni biskota të ngrohta dhe shumë të shijshme. Përbërësit…

Bukë dhe muffin me banane

Në këto ditë vjeshte, ku i ftohti dhe shiu mbizotëron gjikund, dhe stina e vjeshtës po shpreh bukurinë e saj me ngjyra nga më të bukurat, edhe unë po provoj që kuzhinës sime ti jap ndjenjën e kësaj stine duke përgaditur ushqime të ngohta, me ngjyra vjeshte si dhe me shijën më të mirë të…