Torte e shpejtë – me puding vanileje, dredhëza dhe banane

FOTO Përshëndetje miq,  Në foton lartë shihet ëmbëlsira që kam përgaditur dje. Ështe një prej aty ëmbëlsirave urgjente, që nganjëher na duhet të përgadisim. Për të cilën kemi shumë pak kohë në dispozicion për përgaditje e që përmbanë pakë përbërës. Përveç kësaj, kjo ëmbëlsirë përmban shumë pak sheqer dhe është super e shijshme. Ju garantoj…

Pasta me spinaq dhe mish pule

FOTO Përshëndetje miq të HanaYummy, Ja ku jam përsëri, kësaj radhe do ndaj me ju një nga recetat e mija të preferua për pasta. Është Pasta me spinaq dhe mish të pulës. Përveç që është tepër e shijshme, ky ushqim konsiderohet edhe si shumë i shëndetshëm. Një arsye më shumë për të provuar recetën.  Recetën…

Roladë me mish

Përshëndetje miq, shpresoj të jeni mirë në këto ditë të ftohta dimri. Në qytetin tim (Thun) duket se acari sapo ka arritur, edhe pse ne të gjithë jemi duke e pritur Pranverën. Edhe parashikuesit e Motit na kan paralajmëruar se java e ardhshme do të shënohet si java më e ftohtë e vitit. Nuk na…

Çaji jeshil dhe fuqitë e tij shëruese

Përshendetje miqë. Pas një pushimi të merituar ja ku jam përsëri, kësaj here duke ju shkruar për çajin jeshil, një nga pijet e mija të preferuara.  Fillimisht do ju tregoj ca karakteristika të disa llojeve më të njohura të çajit jeshil, vetitë shëruese si dhe mënyra e përgaditjes. Së fundmi do ndaj me ju edhe…

Receta më e shpejtë për një Gugelhupf / Kek

Para disa ditësh më hahej diçka e ëmbël, pasi që Torteja që përgadita 1 ditë më parë kishte mbaruar, më duhej të përgadisja diçka tjeter. Diçka që nuk do më merte shumë kohë sepse nuk kisha aspak durim. Ky mos durrim më bëri të gjej një recetë për një Gugelhupf / Kek me shije Limoni-Jogurti…

Top 5 rregullat e ARTA për furtarët (bakers)

Përshëndetje miq,  Shpresoj që të gjithë të jeni mirë. Siç edhe e kuptuat nga vet titulli i këtij postimi, sot do të ndaj me ju disa rregulla “të arta” për të gjithë atë që ju pëlqen pjekja dhe përgaditja e ëmbëlsirave të ndryshme. Këta rregulla, flas nga vet eksperienca ime, ndihmojnë shumë për të arritur…

Erëzat – Kombinimi më i mirë për Gustatorët

Përshëndetje miq, siç edhe kuptohet nga vet titulli, këtë postim do ia dedikoj erëzave si shoqërues të përhershëm të gatimit. Mendoj që kjo temë është e rëndësishme për të gjith ne si gustatotë të mëdhej.  Erëzat jan një ndër përbërësit kryesor të të gjitha ushqimeve, janë pikërishtë këto që luajn rolin kryesor në rezultatin përfundimtar…

Torte me molla dhe me puding

  Përshëndetje miq të #Hanayummy Si çdi fundjavë, edhe këtë herë në shtëpinë time nuk ka munguar ëmbërisa. Ndoshta e keni vërejtur edhe vetë që provoj të sjell sa më shumë receta të ndryshme ëmbëlsirash, duke nisur nga Torte me kreme, cheescake, torte të thata, me pemë etj. Shumë pak herë ka ndodhur që të…

Kek me banane, pa sheqer

Përshëndetje miqë, Për këtë javë kam vendosur të ndaj me ju një recetë shumë të shijshme, poashtu edhe të shëndetshme, pasiqë receta nuk përmban aspak sheqer. Përveç kësaj, në vend të gjalpit përdoret vaj i ullirit. Prandaj për të gjithë ju që preferoni ti ikni sheqerit, kjo recetë është pikërishtë për ju. Përbërësit për një…

Biskota me gjalp prej kikirikave

Përshëndetje miqë të mi, Kësaj here do të ndaj me ju recetën për biskota me gjalp prej kikiriki, të dekoruar me pakë nutella, kripë deti si dhe sheqer të kaftë. Përgaditja është shumë e shpejtë dhe e lehtë, në më pak se 20 min do të keni biskota të ngrohta dhe shumë të shijshme. Përbërësit…